Bip Mapa strony
Tutaj jesteś: Strona głównaINFORMATORDla turysty

Dla turysty

Walory przyrodnicze - Gminę Cieszków  w 32% procentach porastają lasy. Sporą część stanowią również łąki i nieużytki. Dominującymi w strukturze leśnej gatunkami są sosna zwyczajna, świerk pospolity, dąb szypułkowy, buk zwyczajny, olsza czarna i brzoza brodawkowa. Pojedynczo występują także jodła pospolita, modrzew europejski, dąb bezszypułkowy, grab pospolity, klon, lipa, wiąz, topola i wierzby. Amator leśnych wycieczek może też natrafić na sosnę wejmutkę, daglezję, dąb czerwony, grochodrzew oraz najstarszy chroniony w Polsce gatunek drzewa- cis pospolity.
 
   Amatorów leśnych osobliwości z pewnością przyciągnie rosnący około 3km na południe od wsi Zwierzyniec rozłożysty, wysoki na 31 m dąb szypułkowy, którego pień liczy w obwodzie 596cm. Warto również przyjrzeć się bogactwu poszycia leśnego tworzonego przez jałowce, jarząb pospolity, głóg, czeremchę, kruszynę, trzmielinę, żarnowiec czy sprowadzona zza Oceanu czeremchę amerykańską.
 
    Atrakcja przyrodniczą jest też położony w Cieszkowie park, gdzie obok wielu gatunków  drzew występują magnolia, cis, purpurowa odmiana buku oraz pomnikowe dęby szypułkowe i platany.   Osobliwością okolic Cieszkowa jest największe na Dolnym Śląsku zimowisko nietoperzy. Spotkać je można w dawnej dworskiej piwnicy- chłodni znajdującej się w lesie ok. 300m na wschód od Cieszkowa. Co roku zimuje tu przeszło 200 nietoperzy należących do siedmiu gatunków: mopek, gacek brunatny, gacek szary, nocek duży, nocek rudy, nocek Nattera i mroczek późny. W celu zapewnienia nietoperzom spokoju i odpowiednich warunków klimatycznych wejście do piwnicy zostało zabezpieczone, a wewnątrz wykonano prace mające zapewnić należytą wilgotność powietrza.  Cieszkowskie lasy obfitują w zwierzynę.  Wędrując po lesie możemy natknąć się na sarny, daniele, jelenie, dziki, jenoty, lisy, bażanty oraz zające. Gospodarkę łowiecką prowadzą działające od 50 lat koła łowieckie: „Diana” oraz „Jeleń”. Ornitologicznymi rarytasami z pewnością są  bielik i bocian czarny- ptaki chronione objęte ochrona strefową.  

   W niewielkiej odległości od Cieszkowa, około 500 m od wsi Guzowice znajduje się niezwykłe gospodarstwo, w którym w warunkach zbliżonych do naturalnych spotkać możemy wiele ciekawych  gatunków zwierząt zupełnie nietypowych dla gospodarstwa rolnego takich jak daniele, dziki, świnki wietnamskie, koniki polskie i szereg innych żyjących w malowniczej scenerii prywatnego zwierzyńca pana Romana Vogta

   Krajobraz gminy Cieszków urozmaicają malownicze stawy różnej wielkości. Największe ich skupiska znajdują się w zachodniej części gminy – na zachód od wsi Grzebielin i Słabocin. Największy z nich to staw „Halina” o powierzchni  około 26 ha . Mniejsze zbiorniki wodne występują w okolicy wsi Sędraszyce, Jawor, Węzowice,  Trzebicko i Niezamyśl. Tak liczne występowanie zbiorników wodnych wpływa pozytywnie na rozwój i różnorodność fauny i flory na tym terenie.

Warto zobaczyć - niezbyt duża, ale piękna barokowa świątynia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, o której utarło się mówić „perła śląskiego późnego baroku”, wzniesiona została w 1753r. przez księżną Katarzynę Ludwikę z Sapiehów. Autorem projektu był śląski architekt Marcin Karol Frantz. Obecnie kościół parafialny, niegdyś pełnił funkcję kościoła dworskiego, a po śmierci fundatorki stał się jej mauzoleum.   W eksponowanych miejscach budowli pojawiają się herby związane z księżną- -w okazałym kartuszu herbowym w środkowej części fasady -herb Lis,  Łodzia, Rawa oraz herb Lis  na hełmach wież.Centrum późnobarokowego wnętrza rozświetla kopuła z latarnią, wsparta na potężnych filarach. Na nich to umieszczone zostały symetrycznie ambony.W bogatym wystroju świątyni przeważają obrazy poświęcone życiu Marii, której rysów twarzy użyczyła fundatorka. Nie zabrakło w nim także patronów księżnej i jej dzieci: św. Katarzyny Aleksandryjskiej, św. Jadwigi, św. Jana Nepomucena i św. Judy Tadeusza. Pełne dynamicznego ruchu rzeźby ołtarzowe przedstawiają św. Annę i Joachima oraz świętych  misjonarzy. Całości wyrazu dopełniają rokokowe motywy dekoracyjne wzbogacające elementy architektury i wyposażenie. Niedaleko Cieszkowa, w lesie znajdują się pozostałości cmentarza rodowego z ok. 1900r. Otacza go mur z polnych kamieni i wysoki kamienny krzyż.   Kościół pod wezwaniem świętego Macieja w Trzebicku jest rzadkim już dzisiaj przykładem drewnianego budownictwa sakralnego. Wznosi się malowniczo na wzgórzu, a jego południowe ściany ocieniają okazałe dęby rosnące na otaczającym świątynię cmentarzu. Budowlę o konstrukcji zrębowej, krytą gontem, z trzech stron ujmują niskie podcienie czyli soboty. Legenda wiąże początki kościoła z misjonarska działalnością świętego Wojciecha, który miał się tu zatrzymać w drodze do Prus . Za rok powstania budowli przyjmuje się  jednak datę 1672, choć z pewnością powstała ona na miejscu istniejącej wcześniej świątyni.W jednonawowym wnętrzu wyróżnia się manierystyczna ambona oraz wczesnobarokowy ołtarz główny z 1678 r., w którym umieszczono obraz z wyobrażeniem świętej Rodziny. Na uwagę zasługuje też epitafium Melchiora i Urszuli von Grafon prezentujące liczne przedstawienia herbów. Najstarszym elementem wyposażenia kościoła jest spizowy dzwon z 166 roku, umieszczony na wieży kościoła, z której roztacza się wspaniały widok na Wzgórza Trzebnickie.
zoo2
wpe93
wpe8D
wpe7C
warto_15
warto_10
walory9
walory8
walory7
walory6
walory5
walory4
walory3
walory2
walory1
drzew
dąb
bociek

Tablica ogłoszeniowa
2017.04.20 plakaty gck (4).jpg

2017.04.20 plakaty gck (3).JPG

2017.04.20 plakaty gck (1).JPG

2017.03.14 dardlaaleppo.jpg

2017.02.07 button_dbp_zglos.jpg

2017.03.30 button_kolorowy szlak karpia.jpg

Policja milicz.jpg

2016.10.27 taneczne.jpg

2016.02.16 pomoc_prawna.png

2016-02-29 STRATEGIA ROZWOJU.bmp

kacik_przedsiebiorcy_300px_crop.png

2015.09.28 lokalna strategia rozwoju2.jpg

2000px-Facebook.svg.png

2017.01.25 tecza.jpg

http://www.aktywni.barycz.pl/

EKO7.jpg

logo-dolnyslask.jpg

lgd_20100916.jpg

2015.10.12 gck.gif

2014 button_dbp.jpg

2015.03.25 DODR.png

mikroporady.jpg

eeeeeeeeeeeeef.jpg

http://www.samorzad.pap.pl/

centrum informacji o środowisku.jpg

agencja nieruchomości rolnych.jpg

nsr_20110407.jpg

tpzc logo.jpg

ogłoszenie cookies.jpg